slide007.jpgslide008.jpg


Pískomil 2023

Již je to nějaký pátek, co jsem tady dostal prostor k napsání pár řádek, konkrétně ke zhodnocení sezón 2016 a 2017. Slovo dalo slovo a nějak se přihodilo, že bych mohl, nebo měl, utrousit pár slov k pískomilování 2023. Tak teda jo.
Pojďme rovnou ke statistickým údajům. Počet registrovaných se zvýšil o 9 na současných 219, počet lezců pak o 3 na 78. Tak dobrý, je vidět, že to nespí a pomalu, ale jistě přibývá. Přibyl i jeden Pískomil na celkových 17, Extra stále 5. Boss už má sice krásných 20 oblastí, ale pořád mu chybí dvě povinné. Už by s tím asi měl něco udělat. O jednu se rozrostl i počet oblastí, aktuálně tedy 56. Tím přírůstkem je neprávem opomíjená českorajská oblast Vidlák, na kterou vyšel zbrusu nový, krásně zpracovaný průvodce. Více v záložce Oblasti.
Závěrem bych zde rád zmínil pár postřehů ohledně pravidel. Dvojice nadšenců si vloni splnila v Ádru svou první oblast, což je super a určitě nezůstanou jen u ní. Proč to ale píšu. Všiml jsem si neobvyklého zápisu cest, respektive bodování. Kluci si vyložili pravidla trochu po svém, ale vlastně za to ani nemohli, protože popis pravidel v příslušné záložce webových stránek nezabíhá nijak zvlášť do podrobností, čímž dává tak trochu prostor pro vlastní výklad. Předpokládám, že výhledově přibude pár poznámek k pravidlům, aby byla jednoznačná a všem jasná. V tuto chvíli tady zmíním aspoň dvě. Když oba lezci vylezou cestu sólo, body si zapíše pouze jeden z nich, respektive jeden bude vždy uveden jako druholezec. Při více cestách vylezených sólo to dává prostor ke konečnému zápisu tak, aby oba dosáhli kýžených padesáti bodů. Druhý postřeh se týká lezení na střídačku. S tím pravidla nepočítají a v rámci snadnějšího počítání bodů ani do budoucna počítat nebudou. Proto se tomuto způsobu lezení prosím vyhněte a když už si vyberete cestu, kde je potřeba štandovat, nechť si to celé vytáhne jen jeden z vás.
Užívejte si svobodu pohybu ve skalách, co jen to jde a občas se hecněte k nějakému tomu Pískomilovi, uvidíte, že vás to potěší.
Lezbě zdar,
Jiřik

<< Zpět