slide003.jpgslide004.jpg


Úvod

Český pískomil je akce, která má podpořit tradiční styl lezení na písku, popřípadě oslovit a spojit lezce, kterým je toto lezení blízké. Je to i jedna z cest jak pěstovat osvědčené hodnoty klasického horolezectví. Odvahu (donutit se udělat další krok v rajbasu tři metry nad kruhem a další krok tři a půl metru nad kruhem atd.), vytrvalost (přesvědčit se vylézt ještě jednu cestu, když jich za sebou máte 15), všestrannost (jednu sobotu vydrtit spáru v Ádru a další víkend přebírat chyty v lámavé stěnce na Hrubici), kamarádství (dolézt "na brzdy" na vrchol a vědět, že na další nemusím na prvním).

Inspirován "Drobkovou" poznámkou v jedné diskuzi na webu a zkušenostmi z Prachovské 24-hodinovky, jal jsem se tedy sestavit pravidla pro tento projekt. Pokusím se o komentář k jednotlivým bodům. Základ je 100 bodů za jeden den v jedné oblasti, což vyžaduje určité zkušenosti a jisté nasazení, ale k tomu se dá dopracovat poměrně zábavnou cestou. Lezením. Minimální počet oblastí potvrdí univerzálnost lezce. I když, kdo se bude chtít vyhnout spárám, tak se vyhne.

Dominanta oblasti, myslím, nepotřebuje komentář. Nejnižší obtížnost III, čili i „pětkoví“lezci, dostatečně vytrvalí, mohou dosáhnout kýženého výsledku (těžko ovšem na Suškách,kde je nedostatek věží). Jedna cesta na jednu věž nutí k širšímu pohledu na oblast a jeden spolulezec k užší spolupráci. Bod č.4 zase vyžaduje větší zkušenosti a snahu o přizpůsobení se spolulezci. Oba stejnou cestou.To jen aby prvolezec nelezl trojkou a druholezec osmičkou. Dodržování pravidel pískovcového lezení - bez komentáře.

Klasifikaci a body jsem původně chtěl udělat podle staré klasifikace, takže mi vycházelo VIIIa-VIIIb – 9bodů, ale po konzultaci s Petrem Jandíkem nechávám klasifikaci i body otevřené. Je to určitě spravedlivější a kdo na to má, nasbírá body rychleji. Styl nechávám na volbě lezců, často OS nebo RP není vhodný kvůli poškození skály, tak AF je dostačující (ztrácí se jen čas).

Co bude po splnění podmínek? Udělení titulu Český pískomil (na papíru) a to mnou osobně. Žádné práva, žádné povinnosti. Možná do budoucna, se můžeme sejít někde ve skalách nebo hospodě a podělit se o zkušenosti. Uvidíme, co z toho vzejde.

Tak, tedy mi nezbývá než popřát suché písky a ať nás to baví.

Ahoj! Iwoš